
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 90 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 90 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 5 A |
| Reverse Current | 50 µA |
Stock: 1920
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.20604 | $2.06040 |
| 50 | $0.18342 | $9.17100 |
| 100 | $0.16329 | $16.32900 |
| 500 | $0.12397 | $61.98500 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.10174 | $305.22000 |
| 5000 | $0.08011 | $400.55000 |
